Crna Gora i Srbija moraće da naprave epohalne pomake koji iz aktuelne perspektive izgledaju neizvodljivo: odlazak kleptokratskog režima s vlasti u Crnoj Gori i potpisivanje pravno obavezujućeg sporazuma između Beograda i Prištine i njegova implementacija. Raspored snaga unutar Evropske unije po pitanju proširenja EU sve je nepovoljniji za države koje imaju ambicije da postanu članice, s tendencijom da postane gori, saznaje Nedeljnik u Briselu i Parizu.
Željko Pantelić u novom broju Nedeljnika otkriva da Srbija i Crna Gora drže sudbinu u svojim rukama, ukoliko ispune uslove, da je Severna Makedonija u boljoj poziciji od Albanije, a da su Kosovo i Bosna i Hercegovina van priče.
Prekobrojni će imati odnose sa EU koji će biti više od SSP ali manje od članstva
“Bosna i Hercegovina i Kosovo neće ući u EU za našeg veka. Ne zato što neko ima predrasude bilo koje vrste, već zato što je za BiH, pored svih ostalih problema, nepremostiva prepreka Dejtonski sporazum, a za Kosovo što ga ne priznaje pet članica EU”, kaže izvor Nedeljnika iz EU.
Veliku analizu o posledicama francuskog “non pejpera” i novog pregrupisavanja snaga u Evropskoj uniji čitajte u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 21. novembra

Digitalno izdanje dostupno je na Novinarnici
Kako trka za poslednja tri mesta ako EU već ima 28 članica?
Србија би одмах требало да напусти преговоре о чланству и прихвати овај модел, “више од ССП, мање од чланства”, јер јој обезбеђује много више слободе у међународним односима, ослобађа је утеривање некаквих насилних, неравноправних и противправних “решења” у вези Косова, задржава ону везу са ЕУ која је потребна, ни више, ни мање, за равноправну сарадњу и свакако, а што је врло важно, не преноси ништа од суверених права одлучивања на Брисел.
Comments are closed.